Kryzys transportu w Wielkiej Brytanii. Co na to kierowcy?

W związku z brexitem Wielką Brytanię opuściło ok. 25 tys. kierowców. Dodatkowo przez Covid-19  uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych przez nowych kierowców zatrzymane zostało na niemal rok. Owe wydarzenia sprawily, że w chwili obecnej brytyjczycy mierzą się z tzw. „kryzysem paliwowym”. Po prostu nie ma komu dostarczać paliw na stacje benzynowe. Jak czytamy na stronie Polskiej Agencji Prasowej: „Według przedstawicieli branży transportowej w Wielkiej Brytanii brakuje ok. 100 tys. kierowców ciężarówek.(źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C956813%2Ckryzys-paliwowy-w-wielkiej-brytanii-zaczyna-brakowac-niektorych-gatunkow).

Rząd mobilizuje więc żołnierzy i pojazdy wojskowe do transportu paliw. W październiku rządzący zamierzają wydać 10,5 tys. trzymiesięcznych wiz dla zagranicznych kierowców ciężarówek. (źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-28/kryzys-paliwowy-w-wielkiej-brytanii-rzad-wezwal-wojsko/).

Czy to rozwiąże problem niechęci kierowców do pracy w UK?

Edwin Atema z holenderskiego związku zawodowego FNV (na zdjęciu), który reprezentuje m.in. kierowców ciężarówek w Niderlandach, zaskoczył słuchaczy rozgłośni radiowej BBC Radio 4, przeklinając na antenie. Podczas wywiadu transmitowanego na żywo wczoraj rano, przedstawiciel FNV wyjaśnił, że istnieją poważne problemy z branżą transportową w całej Europie. Jednocześnie ostrzegł Wielką Brytanię, że pracownicy z Unii Europejskiej nie pojadą na Wyspy z wizą krótkoterminową, aby pomóc Brytyjczykom.” (źródło: https://trans.info/pl/zwiazkowiec-pracownicy-z-ue-nie-pojada-pomagac-wielkiej-brytanii-256039).

kryzys transportu w wielkiej brytanii
(źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-28/kryzys-paliwowy-w-wielkiej-brytanii-rzad-wezwal-wojsko/?ref=slider)